تاريخ : | | نویسنده : ajaxian

دنياي اقتصاد – تصميم جديد دولت درخصوص بزرگ‌ترين پروژه خود براي بازار مسكن، اين سوال را پديد آورده است كه آيا اين تصميم كه به منزله يك شوك به مسكن مهر تلقي مي‌شود، باعث تسريع در اين پروژه خواهد شد يا اينكه آن را با مشكلات متفاوتي روبه‌رو خواهد كرد؟ اگرچه به نظر مي‌رسد كه تصميم جديد برپايه آسيب‌شناسي دقيقي از موضوع اتخاذ شده است، اما اينكه راه‌حل در نظر گرفته شده مي‌تواند معضلات موجود را از ميان بردارد، محل ترديد است.
 

كارشناسان اعتقاد دارند كه علت زمين‌گير شدن پروژه مسكن مهر ريشه در عدم‌تخصص تعاوني‌هاي تشكيل‌شده دارد كه عملا هيچ راهكاري براي توانمندسازي آنها يا ايجاد اتصال بين تعاوني‌ها و نهاد تخصصي انبوه‌سازي در دستور كار قرار نگرفت كه نتيجه طبيعي آن تصميم‌ براي كنار گذاشتن تعاوني‌ها بود.صاحب‌نظران حوزه مسكن اعتقاد دارند كه چنانچه طرف حساب دولت در پروژه مهر به جاي تعاوني‌ها، انبوه‌سازان بودند، تاكنون نتايج بهتري عايد شده بود.

دو سال ناكامي در مسكن مهر باعث شده تا تركيب جديد شوراي عالي مسكن به فكر يك خانه‌تكاني اساسي در مسير بزرگ‌ترين پروژه ملي باشد تا بلكه عاملان تاخير و كندي در اين طرح شناسايي و حذف شوند.

با تصميم جديد شوراي عالي مسكن دو راه بيشتر براي صاحب‌خانه شدن گروه‌هاي كم‌درآمد از طريق مسكن مهر باقي نمانده است.

راه اول خروج اعضا از تعاوني‌ها و مراجعه چند نفري براي دريافت زمين و مجوز ساخت است. در واقع تعاوني‌هاي مسكن كه در سال 86 از يك سو محور هماهنگي و اجراي طرح مسكن مهر و از سوي ديگر همه اميد دولت براي به سامان رسيدن اين طرح بودند، اكنون در مركز خانه‌تكاني قرار گرفته‌اند.

مسوولان مسكن مهر تصويب كرده‌اند كه از اين به بعد زمين‌هاي 99 ساله فقط به گروه‌هاي 3 تا 5 نفر تحويل شود و از فعاليت تعاوني‌هايي كه هنوز پروانه ساخت دريافت نكرده‌اند، جلوگيري شود تا اعضاي درون آنها به گروه‌هاي كوچك‌تر تقسيم شوند.

راه دوم كه به نظر مي‌رسد تحقق آن بستگي به توانايي دولت در اجراي مصوبه جديد خود دارد، در خريد واحدهاي نوساز رسوب شده در بازار مسكن توسط متقاضيان مسكن مهر خلاصه مي‌شود. در اين راستا وزارت مسكن با تبديل زمين‌ اين واحدها به اجاره 99 ساله و پرداخت 15‌ميليون‌تومان وام بانكي، گروه‌هاي كم‌درآمد را كمك خواهد كرد تا در داخل شهرها صاحب‌خانه شوند. در اين شيوه انبوه‌سازان نيز با فروش واحدهاي رسوبي و دريافت زمين در منطقه‌اي ديگر منتفع مي‌شوند و سرمايه مالي براي خروج از ركود ساخت و ساز را پيدا مي‌كنند.

ابهامات خانه‌تكاني

در خانه‌تكاني جديد، آنچه براي آينده طرح مسكن مهر در نظر گرفته شده، اگرچه با نيت ساماندهي طرح است، اما محتوايش با ابهاماتي روبه‌رواست.

مهمترين ابهام پيش‌رو، دليل حذف تعاوني‌ها و ميزان استقبال اعضا از ورود به يكي از دو راه جديد است.

مدير عامل اتحاديه مسكن مهر استان تهران پيش‌بيني كرد: در صورت تبديل تعاوني‌ها به گروه‌هاي كوچكتر، بيش از 90‌درصد از متقاضيان انصراف خواهند داد.وي همچنين گفت: سازمان‌ها و ادارات مسوول در حوزه مسكن مهر عامل اصلی تاخیر در تحویل زمین به شرکت‌های تعاونی هستند؛ اما جالب این است که مسوولین محترم وزارت مسکن عامل تاخیر را سوء مدیریت شرکت‌های تعاونی ذکر کرده‌اند که البته این مدعا عاری از حقیقت است. در استان تهران، عمده تعاوني‌هاي مسكن مهر ماه‌ها بود منتظر دريافت زمين 99 ساله بودند و مسوولان با اين توجيه كه كار آماده‌سازي زمين‌ها زمان‌بر است، تعاوني‌ها را منتظر گذاشتند، اما حالا كه كار به مرحله دريافت پروانه ساخت رسيده، قرار است تعاوني‌ها منحل شوند.

سجاد حاجی علیانی افزود: اگر قرار به تغییر مدیریت طرح مسکن مهر باشد، سازمان مسکن و شهرسازی باید حذف شود نه شرکت‌های تعاونی.

وی تصریح کرد: سازمان مسکن و شهرسازی بايد مشخص کند به چند تعاونی مسکن مهر زمین تحویل داده است که آنان به واسطه سوء مدیریت نتوانسته باشند شروع به ساخت نمایند؟وی افزود: سازمان مسکن و شهرسازی پس از گذشت 2 سال از طرح مسکن مهر شروع به واگذاری زمین به اتحادیه‌ها و شرکت‌های خدمات پشتیبانی جهت آماده‌سازی کرده است که به عنوان مثال زمین‌های پاکدشت به تازگی تحویل داده شده است و بلافاصله توسط اتحادیه عملیات آماده‌سازی شروع شده و سرعت آن بسیار مناسب بوده است و در شهر جدید هشتگرد زمین کمتر از یکسال است که به شرکت خدمات – پشتیبانی تحویل داده شده و در چند ماه آینده زمین به شرکت‌های تعاونی جهت ساخت و ساز تحویل می‌شود.

3 تا 5 نفر به صلاح است؟

خانه‌تكاني به دو شيوه، در مسكن مهر تصويب شده و امكان جلوگيري از اجراي آن عملا وجود ندارد. اما دو سناريو مي‌توان براي موفقت‌آميز بودن تشكيل گروه‌هاي كوچك 3 تا 5 نفره تصور كرد. در حالت اول اين احتمال وجود دارد كه اعضاي هم فكر و داراي توان مالي مشابه از داخل تعاوني‌ها بيرون آمده و در قالب گروه‌هاي جديد اما كوچك به سازمان مسكن استان‌ها مراجعه كرده و زمين را براي ساخت تحويل بگيرند.

اگر اين اتفاق بيفتد، مسكن مهر در كمترين زمان ممكن و با كمترين هزينه ساخته خواهد شد.اما چنانچه سازمان مسكن استان‌ها آمادگي واگذاري زمين به شكل جديد را نداشته باشند و از سوي ديگر صبر اعضاي تعاوني‌ها به نهايت رسيده باشد، در اين صورت احتمال ريزش در طرح وجود دارد و ممكن است تعداد انصراف دهندگان از مسكن مهر افزايش چشمگيري پيدا كند.

استقبال از خريد واحدهاي رسوبي حتمي است

ناظران مسكن مهر استقبال متقاضيان از خريد واحدهاي نوساز فروش نرفته در بازار مسكن را حتمي مي‌دانند. ضمن اينكه انبوه‌سازان نيز براي رهايي از واحدهاي رسوب شده در بازار لحظه شماري مي‌كنند. بنابراين در صورت توافق بين دولت و انبوه‌سازان پيش‌بيني مي‌شود راه دومي كه شوراي عالي مسكن براي آينده مسكن مهر در نظر گرفته،‌بيشتر از راه اول قابل هدايت و حركت باشد.  

رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.