فارس: بانك جهاني اعلام كرد درآمدهاي صادراتي ايران از محل نفت و گاز در سال جاري با ثبت رقم 47 ميليارد دلاري نسبت به سال گذشته به كمتر از نصف مي رسد.

بانك جهاني در گزارش جديد خود موسوم به "دورنماها و توسعه هاي اقتصادي " پيش بيني كرده است صادرات نفت و گاز ايران از نظر ارزش در سال جاري ميلادي به كمتر از نصف برسد.

در سال 2008 ، 103.2 ميليارد دلار از محل صادرات نفت و گاز عايد ايران شد و انتظار مي رود اين رقم در سال جاري ميلادي به 47 ميليارد دلار كاهش يابد.

بر اساس اين گزارش كل درآمد 15 كشورخاورميانه و شمال آفريقا از محل صادرات نفت و گاز در سال 2008 به 994 ميليارد دلار رسيد و پيش بيني مي شود اين رقم در سال جاري به 428 ميليارد دلار برسد.

جيبوتي، اردن و لبنان سه كشور منطقه هستند كه صادركننده نفت و گاز نيستند.

عربستان بزرگترين صادركننده نفت و گاز در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا است. صادرات نفت و گاز اين كشور از 356 ميليارد دلار در سال 2008 به 150 ميليارد دلار در سال جاري خواهد رسيد.

پس از اين كشور، امارات در رتبه دوم منطقه از نظر صادرات نفت و گاز قرار دارد. صادرات نفت و گاز امارات از 127 ميليارد دلار در سال گذشته به 54 ميليارد دلار در سال جاري مي رسد.

ايران از نظر حجم صادرات نفت و گاز در سال گذشته در رتبه سوم منطقه قرار داشته و پيش بيني شده در سال جاري نيز اين جايگاه را حفظ كند.

ميزان صادرات نفت و گاز ساير كشورها در سال جاري اين طور پيش بيني شده است: بحرين 2.2 ميليارد دلار، كويت 38، عمان 10.6 ، قطر 25.9 ، الجزاير 42،‌ عراق 26.6 ، ليبي 24.3 ، يمن 1.6 ، سوريه 1.6 ، مصر 2 ، مراكش 0.2 ، و تونس 0.9 ميليارد دلار.  

رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.