تاريخ : | | نویسنده : ajaxian

اخبار,اخبار اجتماعی ,کلاهبرداری

در روزهای اخیر اما خبرهایی از دستگاه‌های کارت خوانی شنیده می‌شود که مورد استفاده دست فروشان است و به واسطه نداشتن محل مشخص زمینه سوءاستفاده را فراهم کرده است. مدتی است مواردی از کلاهبرداری‌هایی دیده می‌شود که از طریق این دستگاه‌های سیار صورت می‌گیرد.

به گزارش تابناک  از زمان ورود دستگاه‌های کارت خوان به فروشگاه‌های کشور 11 سال می‌گذرد. سال 82، شرکت‌های psp یا همان دارندگان دستگاه پوز، استارت استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک در فروشگاه‌ها را زدند و امروز آنقدر استفاده از این دستگاه فراگیر شده که پوزهای سیار نیز به بازار آمده‌اند.

در روزهای اخیر اما خبرهایی از دستگاه‌های کارت خوانی شنیده می‌شود که مورد استفاده دست فروشان است و به واسطه نداشتن محل مشخص زمینه سوءاستفاده را فراهم کرده است. مدتی است مواردی از کلاهبرداری‌هایی دیده می‌شود که از طریق این دستگاه‌های سیار صورت می‌گیرد.

با کشیدن کارت در این دستگاه‌ها، اطلاعات کامل کارت در دستگاه ضبط شده و فروشنده می‌تواند پس از آن از کارت استفاده شده، برداشت پول داشته باشد و به سایر حساب‌ها وجوهی را منتقل کند.

این دستگاه‌ها را ساخت کشور چین عنوان می‌کنند که امکان کلاه‌برداری را برای صاحبانش فراهم خواهد کرد و از آنجا که اغلب توسط دست فروشان مورد استفاده قرار می‌گیرد و این افراد جا و مکان مشخصی هم ندارند؛ امکان ردیابی آنها به راحتی وجود نخواهد داشت.

کلاه‌برداری خریدار از فروشنده
پیش از این نیز از نوع دیگری کلاهبرداری با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان خبرهایی منتشر شد مبنی بر آنکه این‌بار خریداران با صدور فیش های تقلبی، نسبت به خرید اقلامی اقدام می کردند. این افراد پس از خرید کالا از فروشگاه ها به بهانه محرمانه بودن رمز کارت، شخصاً اقدام به پرداخت وجه از طریق دستگاه کارت خوان ( POS ) کرده و رسید دستگاه را که جعلی است به فروشنده ارائه می‌دادند.

اما در روش جدید، این فروشنده است که محتویات کارت خریدار را خالی می کند. در این دستگاه‌ها صفحه کلیدی (Keypad) روی صفحه کلید اصلی خودپرداز گذاشته می شود تا هر کلیدی را که فشار می دهید ذخیره کند و زیر آن نیز پایه هایی است که در هنگام کار، دکمه های صفحه کلید اصلی هم فشار می دهد تا مشتریان بتوانند بدون شک کردن همچنان کارهایشان را با دستگاه انجام دهند.

کپی از کارت خریدار
ضبط کلیدها و دانستن رمز به تنهایی برای دزدان کاربرد ندارد و باید اطلاعات روی کارت شما یعنی چند بایت اطلاعات عددی نوشته شده روی نوار مشکی مغناطیسی کارت را هم داشته باشند تا بتوانند یک کپی از کارت شما برای خودشان Write کنند و با رمزی که از طریق این کی پد به دست آورده اند از کارت شما استفاده کنند.

از این رو راهی هم برای خواندن اطلاعات کارت شما باید وجود داشته باشد که یا معمولا یک کارت خوان مغناطیسی ظریف است که در دهانه کارت خوان اصلی خودپرداز گذاشته می شود و یا سعی می کنند کارت فیزیکی شما را از راهی بربایند.

دقت کنید که دستگاه های دستی کوچک و همراه هم برای کپی کارت وجود دارد که در کمتر از چند دقیقه یک کارت را اسکن و کپی می کنند. یعنی اگر کارتتان به دست یک دزد مجهز بیفتد کافیست چند لحظه تنهایش بگذارید تا از کارت کپی بگیرد و سپس کنار دستتان بایستد تا رمزتان را هم بخواند و هر تعداد کپی دقیقا برابر اصل از کارت بانکی شما که بخواهد داشته باشد.


اخبار اجتماعی - تابناک

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.