تحلیل مقام اسرائیلی از مأموریت ناوهای ایرانی در مدیترانه

 

 

مشاور نتانیاهو گفت ایران تلاش می کند با اعزام کشتی های نظامی به منطقه مدیترانه ، خلأ آمریکا را پر کند.

 

به گزارش عصر ایران،" دوری گولد" از نزدیکترین مشاوران سیاسی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مقاله ای در روزنامه یدیعوت آحارونت چاپ تل آویو نوشت: در دو دهه اخیر تلاش های ایران به وضوح نشان دهنده تلاش این کشور برای ظهور به عنوان قدرتی است که می تواند خاورمیانه را در کنترل خود داشته باشد.

وی اضافه کرده است که رد نیروهای ایرانی را می توان در کشورهای بسیاری در منطقه از لبنان تا به عربستان، عراق و افغانستان مشاهده کرد. ایران الان می خواهد نشان دهد که قدرت دریایی این کشور تنها به خلیج فارس و آب های نزدیک به آن محدود نمی شود بلکه این توانایی و قدرت را دارد که به دریای مدیترانه نیز برسد.

ماموریت سفر به دریای مدیترانه بسیار بالاتر از سطح مورد انتظار از نیروی دریایی ایران است. براساس گزارش سازمان جاسوسی آمریکا در سال 2007 ، نیروی دریایی ایران تلاش می کند تا قدرت خود را خارج از تنگه هرمز نشان دهد. ایران همچنین تلاش می کند پایگاه های نظامی در ساحل دریای عمان ایجاد کند که این پایگاه ها تا سال 2015 آماده خواهند شد.

گولد اضافه کرد: این صحیح است که ایران در سال های گذشته کشتی های نظامی اش را به سودان و سومالی فرستاده بود اما ناوهای ایرانی تاکنون وارد دریای مدیترانه نشده بودند. علاوه بر این نیروی دریایی دوم ایران یعنی نیروی وابسته به سپاه پاسداران نیز وجود دارد که برای استفاده از قایق های کوچک و تندرو آموزش می بینند تا در جنگ ها و درگیری های چریکی دریایی مورد حضور داشته باشد.

مشاور نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: با توجه به قدرت مشخص و محدود نیروی دریایی ایران می توان گفت که اعزام دو ناو برای عبور از کانال سوئز برای اهداف سیاسی و نه نظامی بود . این موضوع عادی و شناخته شده ای است که دیپلماسی دریایی نام گذاری می شود. اما این دو ناو دریایی ایرانی چه پیامی را به همراه خود حمل می کردند.

ایران با این اقدام به دنبال پر کردن خلاء ایجاد شده از کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر است. با نگاهی به منطقه متوجه این موضوع می شویم که آمریکا در دفاع از هم پیمانان خود عاجر و ناتوان است. تظاهرات معترضان در یمن ادامه دارد و این کشور در شمال خود با انقلاب شیعیان روبه روست. اعتراضات شیعیان در بحرین ادامه دارد . به نظر می رسد روز به روز هم پیمانان آمریکا در منطقه به میزان بیشتری در تنگنا قرار می گیرند.

اما عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز و پهلو گرفتن آنها در بندر لاذقیه سوریه پیام دیگری را نیز به همراه دارد. در زمانی که آمریکا از حمایت از هم پیمانان خود در منطقه عاجز و ناتوان است ایران به این مطلب اشاره می کند که همچنان در کنار سوریه قرار دارد و تهران همچنان هم پیمان مورد اعتماد دمشق است.

گام اخیر نیروی دریایی ایران پرده از واقعیتی استراتژیک دارد و آن اینکه هر جایی را که آمریکا از آن عقب نشینی کند، ایران وارد می شود.../عصر ایرانرپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.