محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور ، از دقایقی قبل گفت و گوی تلویزیونی خود را آغاز کرد.

به گزارش عصرایران ، مجری این گفت و گو ، مرتضی حیدری است  و علاوه بر او ، مقاماتی از دولت و نمایندگانی از برخی رسانه ها - که هنوز خود را معرفی نکرده اند - حاضرند.

رئیس جمهور سخنان خود را با خبر آماده شدن لایجه بودجه 92 آغاز کرد و به تشریح مختصات آن پرداخت و وعده داد که قدرت خرید مردم در سال آینده با این بودجه افزایش می یابد.

وی همچنین از افزایش حتمی میزان یارانه در سال جدید خبر داد.

اهم سخنان رئیس جمهور:(با توجه به پیاده سازی همزمان،متن خلاصه و نقل به مضمون است.)

- در پاسخ به سوالی درباره حقوق کارمندان و کارگران که آیا طبق تورم افزایش می یابد؟
با یارانه هایی که می دهیم ، این تورم پوشش داده می شود. اگر هدفمندی را در گام بعدی اجرا کنیم ، قدرت خرید بالا می رود . هم کاهش امسال جبران می شود و هم افزایش ناشی از فاز بعدی هدفمندی برای 7 دهک جبران می شود و قدرت خرید مردم به بالاتر از سطح سال 90 برمی گردد.
 هیچ دهکی از دریافت یارانه حذف نمی شود. میزان یارانه سال آینده مشخص شده ولی باید ببینیم مجلس چه می کند.

حمایت از تولید


- همه تلاش ما این است که به سمت یک نرخ در موضوع ارز برویم ولی شوکی که وارد شد خیلی سنگین بود و سنگین‌ترین شوکی که می‌توانست به یک اقتصاد وارد شود به ما وارد شد که انشاالله در آینده ابعاد این موضوع را برای مردم بازگو می‌کنیم؛ البته همیشه بهتر می‌توان کار کرد و یکی از شروطش این بود در هم افزایی در کشور ایجاد شود تا بعضی‌ها فرصت پیدا نکنند که ضربه دشمن را مضاعف کنند.

- از تولید دو جور حمایت می کنیم. حمایت اصلی ما ، بر روی نرخ های ترجیحی است که این خودش کمک به صنعت است که مثلاً  قیمت گاز و برق و سوخت را ارزان تر در اختیار تولید کنندگان قرار دادیم. البته وام ارزان قیمت هم به تولید کنندگان دادیم.
البته نمی توان انتظار داشت که تمام اهداف ناشی از هدفمندی را در این فاز نخست به دست آورد.

 برنام های دولت برای تورم؟

-برای کنترل نقدینگی دو-سه تا برنامه خوب داریم. قدرت مانوری که داریم به همراه همراهی مردم ، شرایط فکر می کنم بهتر می شود . الان یک مقدار لجام گسیختگی هست که اینجا نمی گویم تا کام مردم تلخ نشود. سال بعد تورم و نقدینگی کم می شود.

- ارز ، لنگرگاه طرح هدفمندی بود. دشمنان به این لنگرگاه ضربه زدند ولی آن را مهار می کنیم.

- در پاسخ به سوالی درباره اشتغال:

امسال سال سختی برای اقتصادمان بود.بجز امسال ، روند حرکت کشور ، کاملاً راضی کننده است. نرخ بیکاری ما البته جهش نداشت. با توجه به شرایطی که پشت سرگذاشتیم ، نوسان زیادی نداشتیم. البته مشکلاتی بوده است.من از بیکاری یک نفر هم راضی نیستم.

- در پاسخ به سوالی درباره استخدام ها و به ویژه استخدام 1500 نفر در ریاست جمهوری

800 هزار نفر در این 7 سال از سیستم اداری بیرون رفته اند و خلا ایجاد شده. عده زیادی هم در سیستم اداری داریم که وضعیت استخدامی شان مشخص نیست.
دولت می خواهد 315 هزار نفر را تثبیت کند در سیستم اداری. همه در یک رقابت شرکت می کنند و کسی که داخل نظام اداری هست ، بر دیگران رجحان نداشته باشد.
وقتی بیمارستان و مدرسه اضافه می کنیم ، این ها کادر می خواهد. توسعه تقسیمات کشوری کادر می خواهد.
1500 نفری هم که برای نهاد ریاست جمهوری استخدام می کنیم حق مسلم و قطعی و از آب گذشته رئیس جمهور است که من گفتم این را هم مسابقه بگذارید تا شایسته تر ها بیاید. تاکید کردم امتحانات استانی باشد و عادلانه برگزار شود. گزینش هم سفارش کرده ام بی جهت به جوان ها گیر ندهد. اگر کسی ضعفی هم داشت باید تذکر بدهیم تا اصلاح شود نه این که محرومش کنیم.

-درباره مسکن مهر:


وقتی سطح عمومی قیمت ها بالا می رود ، قیمت مسکن هم بالا می رود. به روش هایی سعی کردیم کمک کنیم که البته همه اش قابل جبران نیست. یکی از این روش ها افزایش وام است که بعضی ها حتی 30 میلیون هم می گیرند. به بعضی ها هم کمک و قرض الحسنه می دهیم. سعی می کنیم هزینه ها را نیز کم کنیم.
در پردیس چند طرح اجرا می شود . یکی مسکن مهر 99 ساله است که قیمتش همانند سایر مسکن مهرهاست و بالا نیست ولی برخی ، مشکن ها ، با زمین و ملکی است و برخی ویلایی است که این ها قیمتش بالاست.

-درباره مسکن:


بخش عمده ای جنگ روانی است که برخی ها نادانسته در این جنگ روانی افتادند و تشدید کردند. افزایش قیمت مسکن قطعا کاذب است. من مطمئنم سال آینده قیمت مسکن خواهد شکست. الان در بازار مسکن رکود داریم ولی در ساخت و ساز نه.

-درباره گرانی های شب عید:


کلمه عیدانه که دولت پرداخت کرد ، کلمه جدیدی است و من "جبرانی" را بیشتر می پسندم. امسال بر مردم سخت گذشت و باید جبران می کردیم.تاثیر یارانه ها در جبران قدرت خرید مردم دارد صفر می شود. بنابراین باید جبران می کردیم. جلساتی گذاشتیم و یک جلسه هم خدمت رهبر انقلاب بودیم و ایشان فرمودند کمک و جبران شود.
برای عموم مردم ، نفری 85 و برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی 100 هزار تومان واریز شد که بالاخره برای سور و سات عید کمک است.

 اقتصاد اول دنیا با اقتصاد هفدهم ، در افتاده که مانند آن است که در کشتی ، 120 کیلو با 55 کیلو رقابت کند. بحث اقتصاد و شوک هایی که دشمن وارد کرده ، مانند این است. یک مقدار بر مردم فشار می آید که باید کمک کنیم و مدیریت کنیم.
این روش هم که شما گفتید یک عده ای تصمیم گرفته اند در شب عید ، پسته و آجیل نخرند ، روش خوبی است و در همه جای دنیا رسم است که اگر چیزی را خواستند گران کنند ، خود مردم نمی خرند تا بازار متعادل شود. به طور عمومی من توصیه می کنم یک مقدار کمتر بر بازار فشار بیاورند. اگر دیدیم چیزی کم است ، یک مقدار مصرف را مدیریت کنید تا دولت برنامه هایش را بهتر اجرا کند.

- درباره نحوه قیمتگذاری خودرو


حق با شورای رقابت است ، خودروساران گفتند ما منابع لازم داریم. در دولت بحث کردیم چه کمکی به منابع خودروسازان کنیم. از شش ماه پیش قرار شد به جز کالاهای تعریف شده ، برای بقیه ارز مبادله ای بدهیم از جمله خودرو.
خودروسازان ما خیلی پولدار هستند. من شنیدم پیش فروش کرده اند و زده اند زیرش و حالا با قیمت های بالا دارند می فروشند.
من دارم به این نتیجه می رسم که کنترل واردات را از وزارت صنعت بگیریم جون مانع تراشی می کنند و خودروسازان هم اجحاف می کنند. چظور پراید را می کنند 20 میلیون و بعد بکنند 18 میلیون و بعد هم بگویند ضرر هم می کنیم. امیدوارم خودروسازان اصلاح کنند.
خودروسازان موظفند قیمت خودرو را بیاورند پایین. باید تولید را افزایش دهند.
این ظلم به خودروسازی است چون مردم دیگر نمی خرند و خودروسازان ضرر می کنند. در حالی که خودروسازان ، منابع دارند ، سهامدار دارند . ما اگر این طور پیش برود ، عوارض را باید پایین بیاوریم تا واردات شود. قیمت خودرو بر چه اساسی بالا رفته؟ کیلویی مگر چند است؟

سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه


در ابتدای بخش پرسش خبرنگاران ، احمدی نژاد از آنها خواست درباره جبرانی(عیدانه) و یارانه و بودجه بپرسند و وارد مسائل دیگر نشوند.

اولین سوال از سوی خبرنگار خبرگزاری فارس پرسیده خواهد شد.

در اینجا ، گفت و گوی مستقیم قطع شد و پس از پخش آگهی میان برنامه ، سریال صدراعظم که به زندگی امیر کبیر می پردازد ، بر روی آنتن رفت!
مدت این سریال 38 دقیقه اعلام شده است.
در زیر نویس سریال اعلام شد که ادامه گفت و گو ، بعد از سریال پخش می شود.

آغاز مجدد گفت و گو
( سوال و جواب ها ، در فاصله پخش سریال انجام و ضبط شده اند و برنامه دیگر پخش مستقیم نیست!)

فارس: آیا نمی شد 10 میلیارد دلاری که امسال صرف واردات محصولات دامی و کشاورزی را صرف سرمایه گذاری در این حوزه کنیم؟

ما برنامه وسیعی داریم و قرار است 10 درصد صندوق توسعه را بیاوریم برای این کار.
اما ما از 30 سال قبل در نهاده های اصلی کشاورزی دچار مشکل هستیم. پارسال در این باره فشار آمد و امسال هم خواستیم ذخایر استراتژیک را افزایش دهیم. بالاخره کسری علوفه داشته ایم که باید جبران می شد.

ایسنا: رئیس مجلس بعد از جلسه امروز روسای قوا گفت که تمهیداتی برای بهبود اوضاع اقتصادی داریم. این طرح ها چیستند و مجلس چه کمکی می تواند بکند؟

درباره سوال اول که توضیح دادم . مجلس هم می تواند خیلی کمک کند. یکی اش هدفمندی است که مجلس می تواند کمک کند. چرا باید به افراد برخوردار یارانه بدهیم؟

موج:پیشنهاداتی به شما داده شده مبنی بر همکاری دولت و بخش خصوصی ولی این کار انجام نمی شود . از جمله این که ممانعت می شود از حضور وزرا در گفت و گوهای بخش خصوصی و دولت. چرا این گونه است؟

حجم واگذاری های ما بیش از 40 برابر دوره قبل است. من خودم با همه تشکل های بخش خصوصی جلسه گذاشته ام. بله! یک مصوبه ای بود که من آن را خلاف دانستم و ارجاعش دادم به هیات حل اختلاف .
ما از اول گفتیم که کشور را باید مردم اداره کنند. البته ممکن است یک گروهی بگویند ما نماینده کل مردم هستیم که با آنها هم در حد یک گروه کار می کنیم. اما نباید انتظار داشته باشند که دولت را تحویلش بدهیم این نمی شود و خلاف منطق است.

رادیو تهران: با توجه به عیدانه ای که می دهید ، معلوم است شما به سختی معیشت معتقد هستید. حالا راهکار حل گرانی چیست؟

توجه کنیم که یک اتفاقاتی خارج از اراده ما افتاده است. دهه هاست که وابسته نفتیم و هر گونه اتفاق در این حوزه ، تاثیر گذار است. باید اقتصاد را از درآمد نفتی منفک کنیم. این طور که پیش می رویم ، تا 2 سال دیگر از درآمد نفتی بی نیاز می شویم.
در کوتاه مدت باید بر مراودات ارزی و بازار کنترل کنیم. سال آینده وضع خیلی بهتر خواهد شد.

ایلنا: سال آینده در بخش فرهنگ چه تدابیری خواهید داشت. از کدام نهادها بودجه کسر شده است؟

برخی سازمان ها هستند که متعلق به دولت و حکومت نیستند ولی به مرور بودجه گیر شده اند. آنهایی که که در خدمت فرهنگ هستند را ادامه همکاری می دهیم و از بقیه خداحافظی می کنیم.
سال آینده نه تنها بودجه فرهنگی را کم نکرده ایم در برخی موارد افزایش هم داده ایم.

ایرنا:توقف فاز دوم یارانه ها از سوی مجلس چه آسیبی به کشور زد؟

حالا فرض کنید حرف های 20 روز پیش نبوده و می خواهیم در فضای جدید کار کنیم.
دشمن وارد شده و ما برنامه ریزی کرده ایم برای عبور از این وضعیت. ما از دوستان می خواهیم آنها برنامه دهند و ما اجرا کنیم. ما برنامه کلان می خواهیم. آنها ما را قانع کنند . اگر 49 درصد هم قانع کنند اجرا می کنیم.

رئیس جمهور بلافاصله بعد از پاسه به سؤال خبرنگار ششم ، از همه حاضران و مردم تشکر کرد و مرتضی حیدری هم از "وقت وسیعی" که رئیس جمهور در اختیار قرار داد ، متقابلاً تشکر و شب بسیار خوب و آرامی را برای مردم آرزو کرد.

 


رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.