اخبار سیاست خارجی - خبرگزاری فرانسه: سیطره حوثی ها بر پایتخت یمن یعنی تقویت ایران

"ابراهیم شرقیه" تحلیلگر در مرکز بروکینگز در دوحه در این باره گفت: سیطره تهران بر "باب المندب" به معنی بازترسیم روابط ایران در منطقه به سود این کشور است.

تصرف پایتخت یمن توسط معترضان حوثی همچنان مورد توجه رسانه های بین المللی است.

به گزارش عصرایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان "سیطره حوثی ها بر صنعا موقعیت ایران در منطقه را تقویت می کند" نوشت: پیشرفت جهشی حوثی ها و تصرف برق آسای صنعا توسط آنها، دستاورد سیاسی مهمی برای ایران در منطقه به شمار می رود. این در حالی است که جهان و آمریکا مشغول سرگرم جنگ با افراط گرایی هستند.

در روزهای گذشته، معترضان حوثی توانستند در مدت زمان کمی پایتخت یمن و ساختمان وزارتخانه ها، دفتر نخست وزیری، پادگان های ارتش و نیروهای مسلح را تصرف کنند. رئیس جمهور یمن نیز در نهایت تسلیم خواسته های معترضان حوثی برای برکناری نخست وزیر، تشکیل کابینه وحدت ملی و لغو افزایش قیمت سوخت شد.

اخبار,اخبارسیاست خار جی,جنبش زیدیه


حوثی ها شیعیان زیدیه (4 امامی) هستند که هم اکنون در قالب حزب "انصار الله"فعالیت می کنند. حوثی ها در چند سال اخیر بارها وارد جنگ داخلی با دولت مرکزی شدند.

در ادامه این گزارش آمده است: باوجود نبود ارتباط شفاف میان حوثی ها در یمن و جمهوری اسلامی ایران اما توانایی حوثی ها برای تصرف صنعا، هدیه گران قیمتی را به تهران ارائه می کند و باعث می شود ایران بتواند مرکز نفوذی را در تنگه باب المندب و دریای سرخ ایجاد کند.

تنگه باب المندب محل تلاقی اقیانوس هند و دریای سرخ است.

به گفته تحلیلگران، عبدالملک الحوثی رهبر جوان جنبش زیدیه توانست با بهره برداری از شکست دولت یمن، سیاست های ناکام توسعه ای، گسترش فساد اداری مالی و خشم از قدرت سنتی قبیله ای در این کشور برای تحقق پیشرفت سیاسی استفاده کند و بتواند کنترل اوضاع را به دست بگیرد.

با این حال نگاه بسیاری در منطقه به ویژه عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن به حوثی به عنوان یکی از ابزارهای ایران است.


رئیس جمهور یمن به طور رسمی ایران را به حمایت از حوثی متهم کرد و گفت که توطئه ای از داخل و خارج یمن منجر به تصرف صنعا توسط حوثی ها شد.

در مقابل، ایران این اتهامات را تکذیب می کند و می گوید که از همه بخش های جامعه یمن حمایت و خواهان ثبات و امنیت این کشور است.

"ابراهیم شرقیه" تحلیلگر در مرکز بروکینگز در دوحه در این باره گفت: سیطره تهران بر "باب المندب" به معنی بازترسیم روابط ایران در منطقه به سود این کشور است.

وی افزود: آمریکایی ها احتمالا تصمیم گرفته اند با توسعه نفوذ ایران در یمن همراهی کنند. اول: نبود استراتژی برای مقابله با افزایش این نفوذ و دوم پافشاری سنتی آمریکا در تمرکز بر امنیت و اولویت دادن به مقابله با تروریسم.

جامعه جهانی به جز حمله به القاعده به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین و همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، برای توسعه یمن کاری نکرده و این کشور را در مقابله با چالش هایش تنها گذاشته است.

این تحلیلگر ادامه داد: حوثی ها و ایران هر دو دشمن القاعده در یمن هستند. پس قدرت گرفتن حوثی ها در یمن با وجود شعار "مرگ بر آمریکا" آنها برای آمریکایی ها بهتر از قدرت گرفتن القاعده است. علاوه بر این ائتلاف با علی عبدالله صالح (رئیس جمهوری سابق یمن ) برای تحقق پیشرفت حوثی ها اساسی بود.  

 

 اخبار سیاست خارجی - عصرایرانرپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.