یک روزنامه انگلیسی در گزارشی به قلم "رابرت فیسک" از تکرار فجایعی که در زمان حمله امریکا و متحدانش در سال2003 به عراق در مورد آثار باستانی این کشور رخ داد در سوریه خبر داد و نوشت که عتیقه های سوری در بازارهای ترکیه و اردن به فروش می رسند.

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، گنج های بی قیمت تاریخ سوریه از کاخ های جنگنجویان صلیبی، تا مساجد باستانی و کلیساها، موزائیک های عهد رومن ها، "شهرهای مرده" معروف در شمال و موزهای انباشته از عتیقه ها بدست غارتگران افتاده و ساختمان های آنها در درگیری های میان شورشیان و ارتش سوریه تخریب شده اند.

درحالی که بناهای تاریخی و موزه های دو شهر بزرگ سوریه یعنی دمشق و حلب تا حد زیادی تخریب شده است، گزارش های ارسالی از نقاط مختلف سوریه گویای تخریب اغلب اثار باستانی این کشور که در خاورمیانه بی نظیر هستند، است.

فیسک در ادامه با اشاره به تجربه تخریب آثار باستانی عراق در سال 2003 و در زمان حمله آمریکا و متحدانش به این کشور می نویسد : تخریب آثار باستانی عراق که پس از حمله آمریکا انجام شد و تعداد زیادی از موزه ها و آثار باستانی این کشور از بین رفت هم اکنون در سوریه در حال تکرار شدن است.

گزارش های ارسالی از باستانشناسان سوری و کارشناسان غربی حکایت از آن دارد آثار بجا مانده از عصر برنز و شهرهای دوران رومن ها، بویژه معبد "آسیریان" در منطقه تل شیخ حمد تخریب شده اند.

در گزارش ایندیپندنت آمده که در بسیاری از موارد، شورشیان سوری دیوارهای کلیساها و دیگر ساختمان های باستانی را فقط به این خاطر که مطمئن شوند نیروهای دولتی در آنها بمب کار نگذاشته باشند، تخریب می کنند و یا آنکه آنها این ساختمان ها را تخریب می کنند تا ببینند که آیا می توان از این ساختمان ها به عنوان جان پناهی مطئمن استفاده کرد یا نه.

اما نکته نگران کننده ترغارت آثارباستانی وعتیقه های سوریه وانتقال آن به کشورهای ترکیه و اردن و فروش این آثار تاریخی در بازارهای این دو کشور است.

رابرت فیسک در ادامه می نویسد : بر اساس خبرهایی که به من رسیده موزه شهر حمص به کلی غارت شده و کسی نمی داند که این کار شوشیان سوری بوده و یا آنکه نیروهای دولتی در آن دست داشته اند اما بازارهای ترکیه و اردن انباشته از عتیقه های سوری شده است.  


رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سرویس VOIP
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.